implanty.org
 
Piękny uśmiech - niewielkim kosztem
implanty.org

Ceramika w czystej postaci

Na świecie nie ma wielu materiałów podobnych do naturalnego diamentu łączącego w sobie wyjątkowe piękno i ogromną wytrzymałość. Przez dekady dentyści poszukiwali tworzywa podobnego do tego szlachetnego kamienia, który mogliby zastosować do odbudowy utraconych zębów swoich pacjentów. Tworzywa pozwalającego perfekcyjnie naśladować wygląd zębów, wytrzymałego i w całości tolerowanego przez ludzkie ciało. Do niedawna dostępnymi tworzywami pozwalającymi w ograniczonym stopniu spełnić te wymagania były metal i porcelana. Metal nadawał strukturze wytrzymałość a porcelana piękno.


 

Tlenek cyrkonu - ceramika o właściwościach metalu i porcelany dowiodła swojej użyteczności w wielu wyjątkowych sytuacjach. Produkty cyrkoniowe używano jako osłony termiczne statków kosmicznych, okładziny hamulcowe sportowych samochodów czy implantów stawu biodrowego. Dzięki systemowi Cercon Smart Ceramics, już od kilku lat tlenek cyrkonu można także wykorzystać w stomatologii.

Korony i mosty wykonane z tlenku cyrkonu pozwalają spełnić wszystkie wymagania stawiane rekonstrukcjom dentystycznym - wytrzymałość, wyjątkowa estetyka i dopasowanie kolorystyczne do tkanek zęba oraz całkowita biozgodność i tolerancja przez ludzki organizm. W porównaniu do standardowych prac protetycznych wykonanych na bazie metalu i porcelany tlenek cyrkonu pozwala na odtworzenie uzębienia w jeszcze bardziej naturalny sposób.
Przy odpowiednim oświetleniu różnice widać na poniższym przykładzie:

Korony metalowo porcelanowe

Korony pełnoceramiczne

Zalety pełnoceramicznych koron i mostów cyrkonowych - cercon smart ceramics w pełni docenić można po kilku latach użytkowania. Prace protetyczne metalowo porcelanowe mają tendencję do uwidaczniania swojej podbudowy metalowej w przypadku kiedy dochodzi do recesji tkanek dziąsła. Obserwowane wtedy tzw. czarne linie wokół dziąsła okoronowanego zęba psują estetykę uzębienia. Korony pełnoceramiczne wykonane w całości z jednobarwnego materiału nie powodują powstawania takich niedogodności.

Korony metalowo porcelanowe

Korony pełnoceramiczne

Zastosowanie pełnoceramicznych koron i mostów cerkonowych na implantach daje dodatkowe korzyści. Jako, że tlenek cyrkonu jest materiałem całkowicie biozgodnym, nie wykazującym cech charakterystycznych dla metali, zastosowanie pełnoceramicznego uzupełnienia protetycznego całkowicie likwiduje prawdopodobieństwo powstania ogniwa galwanicznego, które może pojawić się między tytanowym implantem a metalowym rdzeniem korony czy mostu. Dzięki braku możliwości powstania potencjału elektrycznego pomiędzy tlenkiem cyrkonu a implantem tkanki dziąsła wokół zaimplantowanego zęba zachowują swoje właściwości ochronne co sprzyja dłuższemu funkcjonowaniu cyrkonowych zębów w porównaniu ze standardowymi odbudowami na bazie metalu.

Korona Cercon

Dotychczas pełnoceramiczne konstrukcje odbudowujące struktury zęba były dostępne dla nielicznych pacjentów. Powodem tego stanu rzeczy była wysoka cena związana z dużymi kosztami ich produkcji. Postęp techniczny pozwolił jednak na obniżenie ceny jaką musiał ponieść pacjent chcący cieszyć się bezkompromisowym uzupełnieniem protetycznym. Dzisiaj cyrkonowe korony i mosty wcale nie muszą kosztować więcej niż zęby na podbudowie metalowej. Dlatego, że nie ma już powodów, dla których nowoczesne, trwałe i biozgodne rekonstrukcje zębów nie miałyby całkowicie wyeliminować metal z koron i mostów protetycznych, tlenek cyrkonu jest jedynym materiałem, który powinno się stosować w stałej protetyce stomatologicznej.