Piękny uśmiech - niewielkim kosztem
implanty.org

Sinus lift - podniesienie dna zatoki szczękowej

Brak wystarczającej ilości kości własnej jest dużym problemem w przypadku kiedy chcemy uzupełnić zęby przy pomocy implantów. Problem ten wynika z tego, że kość jako struktura, w którą implant zostanie wprowadzony jest głównym elementem warunkującym zintegrowanie się implantu jak i jego późniejsze utrzymanie w jamie ustnej. Stanowi miejsce, w którym śruba implantu jest zakotwiczona i nie pozwala na jego wypadnięcie. Niedobór kości stosunkowo często dotyczy tylnych części szczęki górnej, czyli tam gdzie uzupełnia się brakujące piątki, szóstki i siódemki górne.

Kiedy po przeprowadzonym badaniu rentgenowskim niedostatek kości okaże się faktem, perspektywa otrzymania zębów opartych na implantach może się oddalić. Lekarz z reguły proponuje kilka opcji rozwiązania tego problemu. Może on zmienić plan leczenia ograniczając ilość planowanych implantów i uzupełnianych zębów, wykorzystać własne zęby pacjenta do odbudowy brakujących zębów, wykorzystać wyrafinowane systemy implantologiczne może nawet w ogóle zrezygnować z leczenia implatologicznego,lub zaproponować zabieg pozwalający na zwiększenie objętości kości w miejscu, w którym mają być wprowadzane implanty.

Zabieg zwiększający ilość tkanki kostnej, który pozwala na wprowadzenie implantów w miejscach, w których niedostatek kości występuje najczęściej czyli tylnych odcinkach górnych szczęk to tzw. sinus lift. Wykonanie sinus liftu polega na umieszczeniu materiału kościozastępczego nad ubytkiem kostnym tak aby w efekcie uzyskać przyrost kości pozwalający na wprowadzenie implantu odpowiedniej długości. W praktyce sztuczną kość umieszcza się pomiędzy dolną ścianą zatoki szczękowej a błoną śluzową wyściełającą zatokę, stąd nazwa zabiegu sinus lift czyli podniesienie dna zatoki szczękowej. Zabieg sinus liftu jest szeroko stosowanym rozwiązaniem pozwalającym na odbudowę zębów na implantach w sytuacji kiedy mała ilość kości nie pozwala na całkowite zanurzenie w tkance kostnej standardowego implanta o długości przynajmniej 8mm.

Z zabiegiem Sinus lift powiązane są pewne niedogodności, jednak główną niedogodnością jest to, że po jego wykonaniu potrzebny jest czas, który pozwoli na zintegrowanie się materiału kościozastępczego. Najczęściej czeka się 9 miesięcy do momentu kiedy można ostateczne uzupełnić zęby. Jako, że w wielu sytuacjach nie ma innej możliwości uzupełnienia zębów na stałe jak tylko poprzez uprzednie wykonanie sinus liftu, zabieg ten przechodzi wielu z tych, którzy zdecydowali się na leczenie implantologiczne. Sinus lift pozwala na wprowadzenie implantów i ich użytkowanie tak samo jak wtedy kiedy kandydat na implanty może pochwalić się znakomitymi warunkami kostnymi.

Koszty związane z zabiegiem sinus lift zawarte są w cenniku implantów.